ZPÁTKY NA VÝSLUNÍ

Pozvánka na výstavu

Zpátky na výsluní, České malířství od 19.století do současnosti.
Zajímavý pohled do historie a srovnání se současnými špičkovými výtvarníky.

Preloader

25. výstava v Galerii Goltzova tvrz.

Zpátky na výsluní

České malířství 19. až 21. století

Od 2. 5. otevírá Galerie Goltzova tvrz pro veřejnost výstavu, představující průřez českým malířstvím od počátku 19. století až po tvorbu současných výtvarníků. Snažili jsme se vybrat reprezentativní zástupce všech období, a to nejenom z krajinomalby, ale i figurální tvorby, české moderny, abstrakce a nejnovějších trendů.

Touto výstavou bychom chtěli upozornit na krásu, ale i úskalí sběratelství, napomoci, poradit při výběru, nebo případné koupi obrazu. Oslovili jsme několik významných historiků umění, dlouholeté sběratele, předsedu asociace starožitníků a požádali je, aby se vyjádřili k situaci na českém trhu s výtvarným uměním, problematice ověřování pravosti, rozpoznávání falz a doporučení při nákupu uměleckých děl. O své názory se s námi PhDr. Michael Zachař, Dr. Jana Orlíková a Ing. Jan Neumann podělili ve výstavním katalogu, který bude, kromě těchto textů, jako vždy, reprodukovat veškerá vystavená díla.

19. století zastoupí například plátna Bedřicha Hawránka, Augusta Piepenhagena, Antonína Chitussiho, Josefa a Antonína Mánesa, českou krajinomalbu 20. století, již tradičně, řada obrazů od žáků Julia Mařáka, Aloise Kalvody, Josefa Ullmanna, Jana B. Minaříka, Jana Honsy, Otakara Lebedy .…. . Jejich současníky zastupuje Oldřich Blažíček, Jindřich Prucha, nebo ne tak známý, ale přesto vynikající malíř, Jaroslav Hněvkovský .

Druhé patro Goltzovy tvrze bude patřit české moderně 20. století, například Janu Bauchovi, Janu Kotíkovi, Otakaru Kubínovi, Janu Zrzavému. Obřadní síň bude tentokrát kontrastovat s moderními trendy posledních třiceti let (Josef Jíra, Vladimír Komárek, Ivan Ouhel ……) a představí též výběr z děl generace současných čtyřicátníků.( Jaroslav Valečka, Jiří Hauschka, David Saudek……)

Věříme, že každý z diváků si na výstavě najde to „své“ dílo a budeme rádi, když bude odcházet s pocitem, že získal i nějaké nové informace. Jsme přesvědčeni, že 25. výstava v Goltzově tvrzi je dalším, byť drobným krůčkem, který pomůže tomuto krásnému oboru, kterým výtvarné umění bezesporu je, opět zpátky na výsluní.